KNIHY ZA SRPEN 2016

17. září 2016 v 13:11 | Stitch |  knihy a já
Takže po měsíci jsem tu opět s knihami, co jsem přečetla. Je jich o něco míň než v červenci (čtyři/pět, uvidíme jak to stihnu), ale to nevadí.
_______________________________________________________________________________________________________________


Most do země Terabithia

Napsala: Katherine Paterson
Originální název: Bridge to Terabithia
Přeložila: Eva Masnerová
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 132
Rok vydání: 1995

Anotace: Co je to za zemi? Kouzelné království za potokem, které si pro sebe jako tajemství vymysleli desetiletý Jess a jeho spolužačka Leslie. Kromě nich do té země nikdo nechodil. Všechno v ní bylo jiné, obývali ji jen duchové háje a Jess a Leslie se v ní stali moudrými a spravedlivými vládci. Od Leslie vyslechne Jess v Terabithii poprvé spoustu nevšedních příběhů - a přestože svoji královnu nečekaně ztratí a bude ji oplakávat, pozná zároveň, že musí putovat dál za ně za oba s tou křehkou krásou terabithijské fantazie...

Dojmy: Po knize jsem sáhla z dvou důvodů. Nevěděla jsem, co číst a mám moc ráda filmovou verzi knihy. Tak jsem po ní sáhla.
Neví jak vy, ale já nemám ráda ani když má kniha málo stran, ani když jich je až moc. Tato knížka byla ten první případ. Příběh jako takový se mi líbil. Bylo to hodně o přátelství a představivosti. Ale prostě mě nezasáhla tolik jako film.

Láska mezi písmeny

Napsaly: Jodi Picoult a Masantha van Leer
Originální název: Off the Page
Přeložila: Miroslava Mrázová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 320
Rok vydání: 2012
Anotace: Co by se stalo, kdyby se princ z pohádky ocitl v našem světě a musel třeba chodit do školy? A naopak, co by obyčejný kluk dělal v pohádkovém příběhu? Šestnáctileté Delilah se povedlo nemožné - dokázala vytáhnout okouzlujícího prince ze stránek oblíbené pohádky a vyměnit ho za svého kamaráda Edgara. Setkat se tváří v tvář s Oliverem bylo jako kouzlo, ale co s takovým princem v našem světě? Přece jen tu máme trochu jiná pravidla, a tak se Oliver musí stát obyčejný klukem a začít chodit do školy, i když ani neví, jak se přechází přes ulici. Zato Edgar se musí vypořádat s rolí chrabrého prince, jehož život se při každém čtení opakuje.
Hranice mezi stránkami knihy a skutečností je sice průchozí, ale může najít princ z pohádkového příběhu svůj šťastný konec v našem světě?

Dojmy: Na začátku mě zarazila jedna věc. Proč jste mě, Jodi, tak tvrdě hodila do příběhu a nic nevysvětlujete?
Odpověď je jednoduchá. Nakladatelství nepřeložilo první díl a rovnou přešlo na druhý, což podle mě není zrovna nejlepší nápad, No, ale vrhněme se k samotné knize.
Nastává moment, kdy nevím, co napsat.
Jak už jsem naznačila, začátek knihy se mi moc dobře nečetl. Nedokázala jsem se do toho ponořit. Navíc jsem byla s rodinou na dovolené (viz článek Dovolená v Itálii 2016) Pak jsem se le do toho celkem dostala. Začalo mě to i bavit. Ne tak, aby se stala mou oblíbenou a já ji všem kamarádkám 24/7 doporučovala, ale čtní to bylo vskutku příjemné :) Ale být vámi tak počkám, až/pokud přeloží i první díl.
Samotná Delilah či Oliver a Edgar mi moc k srdci nepřirostli, ale oblíbila jsem si třeba toho, ehm Chrise? Později i Seraphimu.
Jinak obálka se mi moc líbila. Hlavně ti papíroví panáčci samozřejmě.
PS + SPOILER: Na druhou stranu, nerada bych propagovala knihu, ve které umírají nevinní psi. V době, kdy jsem knihu četla se mi navíc ztratil pes.

Příběhy opředený život A. J. Fikryho


Napsala: Gabrielle Zevin
Originální název: The Storied Life of A.J. Fikry
Přeložila: Gabriela Sigaud Plítková
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 226
Rok vydání: 2014
Anotace: Na odlehlém ostrově Alice ve státě Massachusetts mají sice knihkupectví přímo na hlavní třídě, ale společenský ani kulturní život se tu kolem něj rozhodně netočí. Jeho majitel A. J. Fikry by se sám ochotně označil za mrzouta a snoba a od doby, kdy při autonehodě přišel o manželku, tráví většinu večerů nad rozmrazenými hotovkami a lahví vína. Další rána osudu přijde, když ho neznámý zloděj připraví o jediný cennější majetek, vzácný výtisk Poeových raných básní. Nečekaně je to však právě krádež, co dá Fikrymu první impuls, aby se pomalu odrazil ode dna - a když pak jednoho dne najde mezi regály mimořádně výřečnou, nevšedně bystrou a zcela bezprizorní dvouletou holčičku, jeho život se definitivně obrátí naruby.

Dojmy: Znáte ten pocit, když chcete číst, ale nemíte co? Tak přesně proto jsem sáhla po této knize- Ležela si osaměle v knihovničce ( ne že by v té knihovničce bylo prázdno, to ji nehrozí, ale nikdo ji nepřečetl. Mamka ji koupila, ale dosud nepřečetla), a tak jsem po ní v nouzi sáhla a začala ji číst. A rozhodně nelituju.
Kdyby se mě někdo zeptal o čem kniha je, tak je to o jitých okamžicích života A.J. Fikryho a jeho blízkých. Možně bych to nazvala volně navazující na sebo povídky. Protože ono to tak i vypadá. A tak mi to vyhovovalo :)

Ztráty a nálezy

Napsala: Brooke Davis
Originální název: Lost and Found
Přeložila: Jana Hejná
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 272
Rok vydání: 2014
Anotace: Millie je sedmiletá holčička se zrzavými kudrnami a červenými gumáky. Vede si seznam mrtvých tvorů, na němž kromě pavouka a sousedovic kočky figuruje také babička a brzy na něm přibyde i tatínek. Jednoho dne ji ovšem maminka
zanechá samotnou pod stojanem s obrovitánskými spoďárami v místním obchodním domě a už se nevrátí.
Dvaaosmdesátiletá Agatha Pantha nevyšla od smrti manžela z domu a s nikým nepromluvila. Prázdnotu ve svém životě vyplňuje pořváváním po kolemjdoucích, sledováním nevyladěné televize a svým na minutu přesným denním rozvrhem. Tedy až do toho osudného dne, kdy si v protějším domě všimne osamělé holčičky.
Písař Karl kdysi špičkami prstů vyťukával milostné dopisy na ženinu sametovou kůži. Dnes ovšem sedí v domově důchodců a moc dobře ví, že musí najít způsob, jak začít znovu žít. A tak odsud v náhlém radostném popudu uprchne.
Náhoda svede tyto tři dohromady. Společně se vydávají na cestu přes půlku Austrálie, aby našli Milliinu maminku a v konečném důsledku zjistili, že i mladí mohou být moudří, že stáří nerovná se smrti a že klíčem ke šťastnému životu by mohlo být i občasné porušení pravidel.

Dojmy: V době, kdy mamka knížku koupila měla na sobě takový žlutý pásek. Myslím, že na něm bylo napsáno: "Světový bestseller. Pro fanoušky ´Stoletý stařík...´ " tím si částečně zajistíte koupi knihy fanoušky jonase Jonassona. Pak vás možná naláká taková ta doporučení od různých slavných autorů (od těch tam sice nejsou) a časopisů či nakladatelství - nevím přesně, co to je. Anotace a text na obálce mi slibují krásný příběh, který u mě vyvolá mnoho pocitů.
Hm... nevím. U mně osobně to bylo dost vlažné. Moc dobrodružství tam neylo. Pšou, že budou společně cestovat přes půlku Austrálie. Přitom se všichni tři sešli až v polovině knihy. A moc teda necestují. A ještě míň společně.
Jinak Millie byla prostě podivná. Ale takovým tím celkem příjemným způsobem. Mám ráda, když lidi otevřeně mluví o smrti. A to Millie dělala. Sice mě otravovala tím, jak furt říkala, že její tatínek zemřel.
S jednou pasáží z knihy bych se ale mohla ztotožnit ( je celkem možné, že tento úsek se mi líbil nejvíc). Je to na straně 31, takže pokud máte knihu u sebe, tak mi řekněte, co si o tom myslíte.

"Každý ví všechno o narození a nikdo neví nic o smrti... Ve škole mají knížky s obrázky budoucách maminek... Dospěláci chtějí, aby o tom věděla, protože jinak by takové knihy vůbec nevydávali. Zato knížku o Mrtvých tvorech ji nikdy nikdo nedal. proč je to takové tajemství?"

To by mě taky zajímalo.
Takže části z pohledu Millie se mi líbili. Líbili se mi její myšlenky. A i Karl byl celkem fajn. Jen ten jeho Manny byl fakt divný.
A poslední věc k této knize. Opravdu mi neseděl styl psaní přímé řeči, Vždyť takto se píšou myšlenky!
A nakonec obálka. Ta se mi docela líbila. Jednoduchá, hezká.
Shrnutí: Je to jako s knihami Johna Greena. Docela průměrná kniha, která si nálepku BESTSELLER nezaslouží.

Co vy a srpnové čtení? Četli jste nějakou z těchto knih nebo se teprve chystáte? Určitě mi to napiště do komentářů a k tomu můžete připsat nějaký knížní tip. Nápadů na čtení není totiž nikdy dost :D

Stitch

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Viallen Viallen | Web | 27. září 2016 v 20:50 | Reagovat

Ja momentálne zažívam krízu- proste neviem, čo čítať, fakt neviem. Moje fantasy ma omrzelo a nanovo sa hľadám, kým tento syndróm vyhorenia nezmizne :D Najviac ma zaujatá tá Láska medzi písmenami, ale druhý diel?! Si robia srandu! Vraždila by som za niečo také!

2 naprosto-normalni naprosto-normalni | E-mail | Web | 27. září 2016 v 21:47 | Reagovat

[1]: To je mi líto, že máš čtenářskou krizi a nemáš chuť do čtení ( tak já teda chápu čtenářskou krizi :-D) Ale furt lepší než kdybys chtěla číst a žádné knížky by nebyly :-/
A bohužel, srandu si nedělají. Naštěstí se do toho po nějaké části dostaneš, ale je škoda, že čtenář tím vlastně příjde o ten začátek všeho, který bývá tak krásný... :-)

3 Eliss Eliss | Web | 1. října 2016 v 8:26 | Reagovat

Já čtu spíše starší knihy :-) Moderní literatura mi nic moc neříká...

4 Stitch Stitch | E-mail | Web | 1. října 2016 v 21:52 | Reagovat

[3]: Hmm..., ja ty starší koc nečtu. I když loni jsem si říkala, že budu číst celý rok klasiku. Nakonec jsem z těch starších, na které si teď z hlavy vzpomenu, četla Malé ženy, Na větrné hůrce, nadějné vyhlídky a Alenku v říši divů. Pak se chystám třeba na toho, ehm... obraz doriana graye? Zase lovím z hlavy :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama