KNIHY ZA ČERVENEC 2016

1. srpna 2016 v 23:04 | Stitch |  knihy a já
No, takže jsem zjistila, že takhle to dál nepůjde. Ráda bych se podělila o knihy, které jsem přečetla, ale opravdu mě nebaví psát o každé knize jeden článek. Takže jsem se rozhodla, že každý měsíc napíšu jeden článek, ve kterém budou všechny knihy za daný měsíc. Tak jdem na to :-)
_______________________________________________________________________________________________________

Všichni jsme hleděli vzhůru


Napsal: Tommy Wallach
Originální název: We All Looked Up
Přeložila: Jana Montorio Doležalová
Nakladatelsktví: CooBoo
Počet stran: 326
Rok vydání: 2015
Anotace: Než se objevil ten asteroid, nechali jsme se škatulkovat: sportovec, vyvrhel, flákač, snaživec.
Pak jsme se podívali vzhůru a všechno se změnilo.
Říkají, že tu bude za dva měsíce. Takže máme dva měsíce na to, abychom vylezli ze svých škatulek. Dva měsíce na to stát se někým lepším než doteď, něčím, co vydrží i po samotném konci.
Dva měsíce na skutečný život.
Příběh o tom, co s vámi udělá blížící se katastrofa. Příběh, který vůbec není o té katastrofě. Příběh o lidech.

Dojmy: Pro začátek musím říct, že už na začátku na mě kniha udělala dobrý dojem. Má krásnou obálku (podle mě je i hezčí než ta originální - pro porovnání můžete kliknou zde ) a anotace mě také oslovila. Taky se mi líbilo, že autor psal v er-formě, a že děj byl vyprávěn ze čtyř pohledů. Konkrétně z pohledu Petera, oblíbeného kluka, Elizy, dívky která miluje fotografování, a která má nálepku coura (kvůli naprosté prkotině). Poté z pohledu Andyho, takového (mírně řečeno) flákače a Anity, dívky která pochází z bohaté rodiny a její sen je stát zpěvačkou.

Kniha má konec otevřený, ale v tomto případě mi to ani nevadí ( a to říká někdo, kdo otevřené konce naprosto nenávidí). Kdyby to skončilo dobře, tak abych asi protočila panenkami, že je to až moc sladký konec. Takže já se přikláním spíš ke skupině lidí, které by se líbilo tak, že ten asteroid na ně spadne. Ale řekněte mi, jak by jako napsal?


Odpusť mi. Megan

Na tuto knížku jsme už článek psala, takže pokud chcete tak si ho můžete přečíst. Akorát bych po vzoru knížky nahoře řekla, že pro změnu původní obálka se mi líbila víc než ta česká. Ne že by nebyla zajímavá a povedená, ale já prostě moc nemusím křiklavé barvy :-/. Takže se opět můžete podívat na originální obálku. Asi to porovnání obálek udělám u všech. Jdeme dál.

Svůdné zúčtování


Napsala: Wendy Higgins
Originální název: Sweet Reckoning
Přeložila: Jana Jašová
Nakladatelsví: CooBoo
Počet stran: 368
Rok vydání: 2014
Anotace: Pekelné zlo ovládá svět a jeho terčem se stala osmnáctiletá Anna Whitová, napůl anděl a napůl démon. Knížata démonů se obávají, že právě ona je tím nefilem čistého srdce z dávného proroctví, který je jediný může vyhnat ze zemského povrchu. A hodlají udělat všechno, co je v jejich silách, aby se jí zbavili. Anna ví, že teď je v sázce všechno. To, jak dopadne rozhodující bitva mezi dobrem a zlem, bude záviset hlavně na ní a jejích spojencích z řad nefilů, potomků padlých andělů. Doufá, že jí sílu dodá láska ke Kaidanovi, synovi Knížete smilstva. Tato láska pro ně ale zároveň představuje smrtelné nebezpečí. Nejen pro ni je ovšem Anna ochotná všechno riskovat.
V poslední Svůdné knize, při posledním zúčtování, se nefilští přátelé naposledy spojí, aby bojovali za svobodu celého světa.

Dojmy: Opět začnu od obálky. Tentokrát nemusím ani přidávat odkaz na obálku původní, protože ta je stejná. Na první pohled vypadá docela dobře. Celkem i sedí na ten název svůdné... Ale když jsme se podívala blíž a jim do tváří, tak se mi docela zhnusila. Kaidan vypadá spíš jako nějaký nerd než svůdný sváděč a Anna se tváří jako znuděná vypatlaná nána (což. pokud se nepletu, tak není). A k názvu - kdybych někomu řekla, co to vlastně čtu, tak si asi myslí, že čtu něco na způsob Padesáti odstínů šedi a to opravdu nemám v plánu. Přitom ta kniha mě opravdu bavila. A podle hodnocení na obálce jsme nebyla jediná (kniha je půjčená z knihovny, stejně jako tři jiné knížky). Teď má kniha na databázi knih už i 92 procet, což opravdu není málo. Takže pokud jsi holka, máš ráda fantasy s anděli a démony a trochu romantiky tak si tuto sérii určitě přečti ;-) A musím pokračovat, protože z toho článku rozhodně nemá být knížka.

Isla a šťastné konce


Napsala: Stephanie Perkins
Originální název: Isla and Happily Ever After
Přeložila: Jana Montorio Doležalová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 312
Pok vydání: 2014
Anotace: Může vydržet láska z města, které nikdy nespí?

Isla je beznadějná romantička. Během prvního roku studia na americké škole v Paříži se zakoukala do introvertního kreslíře Joshe. Poté, co se v létě potkají na Manhattanu, to vypadá, že románek by mohl být skutečnější, než si Isla kdy vysnila. Ale když se vrátí do školy ve Francii, Josh a Isla mají najednou spoustu problémů, se kterými se musí poprat každý mladý pár. Na pořadu dne jsou rodinná dramata, nejistota, co bude po maturitě dál, a velmi reálná skutečnost, že je volba vysoké školy rozdělí.

Dojmy: Hádám, že jste před chvílí udělali chybu (nebojte já taky). Autorka nám totiž hned na první stránce příběhu vysvětlila, že to není Izla, ale Ajla. Co se obálky týče, tak ta se mi strašně moc líbí. Je veselá, barevná... akorát ty postavy mi tam moc nesedí (Isla je totiž zrzka a asi o třicet centimetrů menší než Josh), ale aspoň nezabírají celou obálku. A česká je mnohem lepší než ta původní. Ta je taková nijaká. Příběh knihy se mi dokonale hodí na léto, i když se odehrává kdykoliv, jen ne v létě. Ale chápem se, ne? Pohodová knížka. Josh mi byl sympatický už jenom tím, že to nebyl typický zlý kluk (ne že by mi v knížkách vadili), ale byl takový citlivý. Třetí díl této volně navazující série se mi líbil mnohem víc než druhý díl Lola a kluk od vedle (nejdřív jsme Islu ani číst nechtěla, ale když mi ji mamka koupila na narozky a uběhl už skoro rok...). A jestli je i lepší než ten první? To nevím, protože jsem ho jako velký rebel nečetla :-D. Ale mám to v plánu, nebojte.

Eden

Napsala: Helen Douglas
Originální název: After Eden
Přeložila: Jana Jašová
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 288
Rok vydání: 2013
Anotace: Eden Anfieldová zbožňuje záhady, a když se na škole objeví tajemný nováček Ryan Westland, úplně ji to pohltí. Na první pohled vypadá jako obyčejný kluk, proč potom nezná pizzu? A jak to, že nikdy neslyšel o Hitlerovi? Ze všeho nejvíc ale Eden mate to, že o ni Ryan jeví zájem. Eden pozvolna propadá jeho kouzlu, zároveň ale rozkrývá i jeho tajemství. Zlom nastane jednoho deštivého odpoledne, když klopýtne o zdánlivě obyčejnou knihu v Ryanově pokoji - biografii jeho nejlepšího kamaráda, která je však datovaná o celých padesát let později. Když se svým objevem na Ryana vyrukuje, zjišťuje, že na ni čeká velmi důležitý úkol, a ona právě málem zničila jeho jedinou šanci na úspěch...

Dojmy: Klasicky začnu obálkou. Ta česká je velice podobná té britské. Na obou je dívka, kolem ní nějaká aura a za ní zřejmě planeta Eden. Oboje se mi líbí, ale kdybych si měla vybrat, tak beru tu britkou. Je zkrátka taková výraznější.
Co se obsahu týče, tak byl docela fajn. Takový lepší průměr. Rozhodně mi ale vadil ten přeslazený konec. To jsem protáčela očima o sto šest. A Connor. Ten mi taky vadil. Ta jeho nenávist vůči Ryanovi bylo dost otravná.


Čemu jsem věřila

Napsala: Huntley Fitzpatrick
Originální název: What I Thought Was True
Přeložila: Magdaléna Stárková
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 392
Rok vydání: 2014
Anotace: Gwen Castleová si vždycky představovala, jak jednoho krásného dne opustí ostrov, na kterém vyrůstala. Ostrov, kde se mimo letní sezonu nic zajímavého neděje, kde potkává stále ty samé tváře a kde se nic neutají. Ovšem toto léto bude vše jinak, protože na ostrov přijíždí na letní brigádu Cassidy Somers, kluk, kterého Gwen nechtěla už nikdy vidět. Zatímco on je neuvěřitelně pohledný a pochází z bohaté rodiny, její rodiče se celý rok dřou, aby dokázali splatit účty za léčbu Gwenina bratra. Zdá se, že nemohou být odlišnější - navíc mezi nimi jako bouřkový mrak visí událost, která se stala na jaře a na niž by Gwen nejraději zapomněla. Ale společná brigáda a dlouhé léto dokáží zázraky.

Dojmy: Nejprve opravím anotaci. Nemají společnou brigádu. Cass seká trávníky a Gwen dělá společnici straré a bohaté paní. Ale chápu proč to tak napsali. Zní to lépe než kdyby napsali Ale vídání se během toho, co jsou na svých brigádách a dlouhé léto dokáží zázraky. Nemyslíte? Nebo když v anotaci pro knihu "Muži, kteří nenávidí ženy" napsali Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety zní lépe než Harriet Vangerová, vnučka bratra průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety.
Co se týče obálky, tak ta se mi líbí. V knihovničce vypadá krásně, když ji máte vedle první knihy od autorky, protože mají sladěné hřbety. Obálka původní je taky povedená. Líbí se mi ta barevnost a jak jsou ti lidé v pozadí.
Po obsahové stránce jsem spokojená. Ideální čtení na léto, (což je velice "nečekané" vzhledem k tomu, že se to odehrává v létě a na ostrově) postavy mi byly sypmatické. Sice jsem moc nebyla spokojená s tím, že jméno kamarádky Gwen je Vivien, ale odpouštím. A taky se mi moc nelíbilo, že autorka udělala z toho tajemství hrozného velblouda. Ale to byly taková drobnosti :-)

Amy a Roger: Na cestě

Napsala: Morgan Matson
Originální název: Amy & Roger´s Epic Detour
Přeložila: Martina Buchlová
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 420
Rok vydání: 2010
Anotace: Amy se na léto dvakrát netěší. Její máma se rozhodla přestěhovat na druhý konec země a Amy má teď za úkol dovézt její auto z Kalifornie do Connecticutu. Problém je, že od té doby, co její otec zemřel při autonehodě, se Amy není schopná posadit za volant. Děsí ji to. A v tu chvíli přichází na scénu Roger, prý starý přítel rodiny (jak tvrdí Amyina matka), který má také v plánu road trip přes půlku Států. Nejkratší možná trasa je naplánovaná, tak stačí vyrazit… Proč to ale nevzít zábavnější cestou? Udělat si pár zajížděk rodičům natruc a poznat Ameriku? Pomůže to oběma, aby se vyrovnali sami se sebou a zacelili bolavé rány?

Dojmy: Obálka se mi neskutečně moc líbí. Ale přiznám se - teprve těsně před začátkem čtení jsem zjistila, že postavy jdou směrek k nás. Jak by z obálky. Zjistila jsem to tak, že jsem se podívala na nohu Amy a všimla si kolene. Mimochodem, stejně vypadá i americká verze.
Budu se opakovat ale... krásné letní čtení. Jsme prostě spokojená s tímto knížním úlovkem. Strašně moc mě potěšili jednotlivé hudební mixy. Stejně jako Morgan, tak i já neustále sháním novou hudbu (snad si ty skupiny nevymyslela). Skvělé byly i fotografie, které Morgan udělala, když byla na cestě (ano, té stejné cestě) a tipy na roadtrip. To by bylo asi všechno.

Proč? 13x proto

Napsal: Jay Asher
Originální název: Thirteen Reasons Why
Přeložil: Lumír Mikulka
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 232
Rok vydání: 2008
Anotace: Clay Jensen je úplně normální kluk na střední. Jednoho dne na verandě najde balíček - krabici od bot v balicím papíře, bez zpáteční adresy. A uvnitř? Sedm magnetofonových kazet. Kdo dnes poslouchá kazety? A má si je on vůbec na čem přehrát? Ale když Clay ze zvědavosti zasune první kazetu do sterea, svět se mu obrátí vzhůru nohama. Z reproduktorů se totiž ozve hlas Hannah Bakerové - jeho spolužačky, která spáchala sebevraždu. Proč tedy znovu vstupuje do jeho života? A navíc ho svým způsobem obviňuje z toho, co se stalo... proč? To je otázka, která se mu stále převrací v hlavě a na těch sedmi kazetách je 13 důvodů...

Dojmy: Obálka? Tak ta už nejspíš odradila devadesát procent potencionálních čtenářů. Mně knihu naštěstí doporučila moje kamarádka a přeposlala mi ji přes Blurtooth takže jsem ji měla v mobilu. I tak mě obálka odrazovala od přečtení asi půl roku. A to by se nestalo kdyby zůstala původní obálka.
Což byla hrozná škoda. Protože knížka se mi neskutečně líbila. Přečetla bych si ji i ne v letní době. Líbilo se mi jak se míchalo Hannino vyprávění s realitou. Co se mi naopak nelíbilo by to, že ASI SPOILER Claye z ničeho neobvinila. Že byl nevinný. Že ji nic neudělal.
________________________________________________________________________________________________________

Tak, to je asi tak všechno. Bylo těch knížek docela dost si myslím. Normálně teda čtu míň, takže po prázdninách budou tyto články obsahovat tak tři čtyři knížky. Ke konci se to už docela i opakovalo, ale nevěděla jsem, co jiného bych k tomu napsala :-)

Stitch
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Grace Grace | Web | 2. srpna 2016 v 18:22 | Reagovat

Za ten počet knih tě obdivuju. Já čtení miluju, ale většinou zvládnu tak 1-2, maximálně 3 za měsíc (kvůli škole nemám moc času) a teď jsem celý červenec byla na brigádě, takže jsem byla ráda i za tu jednu. :D Snad to teď v srpnu doženu. :)
Z tvého článku na mě nejvíce zapůsobily knihy Všichni jsme hleděli vzhůru a Eden. :) Já teď jinak čtu Obraz Doriana Graye a do toho občas nějakou to povídku od Edgara Alana Poa. :)

2 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 2. srpna 2016 v 19:44 | Reagovat

Chystám se přečíst si Eden. :) taky jsem v červenci dost četla..

3 Stitch Stitch | E-mail | Web | 3. srpna 2016 v 11:03 | Reagovat

[1]: Právě. Během školy jsem ráda, když dojdu domů a nechci lehnout do postele a hledět do stropu. Pak čtu tak maximálně těsně před spaním. A osobně bych i byla radši, kdybych tolik nečetla, protože na celé prázdniny nám zavřeli knihovnu kvůli opravám :-(. A taky ne každou knížku, kterou máme doma si chci přečíst.
Jinak na Obraz Doriana Graye jsem se taky dívala, že bych si ho chtěla přečíst :-)

[2]: Na léto to je fajn knížka :-) Akorát je škoda, že se zatím neví jestli bude přeložen i další díl. Na druhou stranu ta knížka naštěstí nekončí otevřeně, takže to zas až tak nevadí :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama